Значение на „време в обхватa” при захарен диабет
1. Какво означава „време в обхвата” при захарен диабет?
Терминът „време в обхвата“ (Time in range) е процентът от време, което човек прекарва с нива на кръвната си глюкоза в целевия диапазон.
Границите на обхвaт варират при отделните хора, но според общите указания, началните препоръчвани граници са нива на кръвна захар (КЗ) от 4.0 до 10.0 ммол/л.
С течение на времето, стремежът е да се премине към по-строг диапазон на КЗ от 4.0 до 7.8 ммол/л.
Времето прекарано в обхвата дава информация как варират стойностите на КЗ в рамките на един ден или за по-дълъг период от време и показва каква част от денонощието пациентът прекарва със стойности на КЗ, които са в целевия диапазон.
Графиките по-долу показват различни модели на време в обхвата - от 0 до 100 % при различни пациенти.
Времеви интервал 50 % (4.0-10.0 ммол/л) означава, че КЗ е в целевия диапазон 12 часа на ден.
2. Защо е важно времето прекарано в обхвата?
Времето в обхвата дава по-реална представа за стойностите на КЗ, защото то улавя нейните колебания за даден период от време – ниски, високи и в границите на целевия диапазон.
Понастоящем като утвърден показател за оценка на контрола на захарния диабет и риска за възникване на свързаните с него дългосрочни усложнения се използва гликираният хемоглобин (HbA1c).
За разлика от времето прекарано в обхват, HbA1c дава информация за средните стойности на КЗ през последните 2-3 месеца, но не дава информация за прекарани хипо- и хипергликемии, както и за вариациите на кръвната захар в рамките на един ден или в различните дни.
Освен това някои заболявания като анемия, дефицит на желязо, хемоглобинопатии и бременност могат да дадат отражение върху стойностите му.
Графиките по-долу дават по-добра представа за предимствата на времето в обхват в оценката на контрола на захарния диабет.
Те представят трима различни пациента, които имат еднакъв гликиран хемоглобин – 7.0 %, креспондиращ на средна стойност на КЗ 8.5 ммол/л.
Въпреки това тези пациенти имат различни модели на стойностите на КЗ – високи, ниски и в границите на обхвата.
Първият пациент има значителна вариабилност на кръвната захар с големи екскурзии – опасно ниски и високи стойности. Той прекарва 40 % от времето с високи стойности, 40 % с нормални и 20 % с ниски стойности на КЗ.
При втория пациент варирането на стойностите на КЗ е по-умерено и той има 70 % време в обхвата.
Третият пациент има много ниска вариабилност на КЗ и 100 % време в обхвата.
В този смисъл, гликираният хемоглобин не можа да даде информация за времето прекарано в обхвата и извън него.
Времето в обхват е добър прогностичен критерий за късните усложнения при захарен диабет(Diabetes Care 2019, Diabetes Care 2018). При повторен анализ на добре познатото проучване за контрола и усложненията при захарен диабет (DCCT), изследователите откриват силна връзка между различните нива на времето перкарано в обхват и диабетните усложнения: очно засягане (диабетна ретинопатия) и бъбречно заболяване (микроалбуминурия). По-дългото време прекарано в обхват, води до намаляване на свързаните с диабет усложнения.
Проследяването на времето в обхват има редица предимства. То се базира на ежедневно измерване на стойностите на КЗ, основно чрез изпозлване на различни устройства за постоянно измервана на КЗ (CGM – Dexcom, FreeStyle Libre и др.) и дава възможност за оценка на различни фактори върху стойностите на КЗ – например дадена храна, разходка, спорт, стрес, емоции и др.
Това от своя страна дава възможност за изграждане на причинно-следствени връзки и промяна на дадени фактори (храна, инсулинова доза и др.), за да се прекарва възможно най-голяма част от времето със стойности на КЗ в границите на обхвата.
Седемдесет процента време прекарано в обхвата отговаря приблизително на гликиран хемоглобин 7.0 %, 50 % време в обхвата - приблизително на 8.0 % гликиран хемоглобин.
3. Кои са целите на времето прекарано в обхват?
Целите на времето в обхват са различни за всеки човек и могат да зависят от вида на лекарствата които приема, от типа диабет, диетата (особено приема на въглехидрати), възрастта, риска от хипогликемия.
По принцип хората с диабет трябва да се стремят да прекарват възможно най-много време в обхвата, като се грижат да избягват ниски кръвни захари, както и прекалено високи. Експертите подчертават, че дори 5% промяна на времето в обхват - например преминаването от 60% на 65% има смисъл, тъй като това означава още един час на ден, прекаран със стойности на КЗ в обхвата.
Увеличаването на времето прекарно в обхвата с 10% (2.4 часа на ден) съответства на намаление на HbА1С с приблизително 0.5%.
За хора със захарен диабет тип 1 или тип 2, експертите препоръчват да се стремят към:
· Най-малко 70% от деня време в обхвата – нива на КЗ 4.0 – 10.0 ммол/л
· По-малко от 4% от деня с КЗ < 4.0 ммол/л
· Намаляване на епизодите с КЗ > 10.0 ммол/л
За жените с гестационен диабет (диабет по време на бременността) експертите препоръчват да се стремят към:
· Най-малко 85% от деня КЗ 3.5 – 7.8 ммол/л
· По-малко от 4% от деня КЗ < 3.5 ммол/л
· По-малко от 10% от деня КЗ > 7.8 ммол/л
Гестационният захарен диабет е високо рисково състояние за бъдеща изява на захарен диабет. Над 50% от жените с гестационен захарен диабет отключват захарен диабет в първите 5 години след раждането, а над 25% имат затлъстяване, високо кръвно налягане и повишен риск от хронични сърдечно-съдови заболявания.
За бременни жени, които имат диабет тип 1, експертите препоръчват да се стремят към:
· Най-малко 70% от деня КЗ 3.5 – 7.8 ммол/л
· По-малко от 4% от деня КЗ < 3.5 ммол/л
· По-малко от 25% от деня КЗ > 7.8 ммол/л
Всеки пациент може да определи времето си прекарано в обхват на база данните на кръвната си захар за период от най-малко 14 дни.
Времето в обхват най-точно се измерва с помощта на устройство за продължително измерване на КЗ (CGM), въпреки че може да се използва и глюкомер (BGM).
Проучване с поставен CGM за 10 дни при хора без диабет открива 97 % време с КЗ от 4.3 до7.8 ммол/л, като нивата на кръвната захар са били средно 5.5 ммол/л, с малки вариации.
CGM предоставя постоянна информация за КЗ, на всеки пет минути, което означава, че е налице пълна картина за това, колко часа от денонощието пациентите са прекарали в целевия си диапазон.
Ако имате CGM, времето в таргет се изчислява автоматично в софтуера / приложението, което се доставя с вашето устройство: Dexcom Clarity Mobile app и Clarity на компютъра; FreeStyle LibreLink мобилно приложение и LibreView в мрежата; CareLink на Medtronic в мрежата и мобилното приложение Sugar.IQ; и Senseonics Eversense DMS.
Ако използвате данни от глюкомера, колкото повече измервания на КЗ иамте, съответно ще имате толкова по-добра картина на времето прекарано в обхват. Не забравяйте, че трябва да имате измервания за период от поне 2 седмици. В идеалния случай трябва да имате и измервания след хранене и през нощта. Времето прекарано в обхват е процентът на вашите стойности, които попадат във целевия ви диапазон за определен период от време.
Най-лесно можете да изчислите времето в обхват с приложение, като въведете или качите вашите данни на КЗ. Bluetooth-съвместимите измервателни уреди имат сдвоени приложения, включително Accu-Chek Connect, Contour Diabetes, One Drop, OneTouch Reveal, mySugr.