Влияе ли кофеинът на кръвната захар?
Влияе ли кофеинът на кръвната захар?
Кофеинът подобрява инсулиновата чувствителност и по този начин стойностите на кръвната захар (КЗ). Потенциално намалява риска от развитие на:
- захарен диабет тип 2 (ЗД2)
- карцином на ендометриума и на простатата
- сърдечно-съдови заболявания
- инсулти
- Болест на Алцхаймер
- Болест на Паркинсон
Кафето съдържа полифеноли, които иамт антиоксидантни свойства и за които се смята, че спомагат за предотвратяване на възпалителни заболявания и имат антикарциногенни (противоракови) свойства.
Няма обаче единно становище относно това, дали той е вреден за хората, които имат вече захарен диабет (ЗД).
Как влияе кофеинът влияе на КЗ?
Макар и да не знаем със сигурност дали ежедневната чаша кафе е полезна или вредна за хората с диабет, то със сигурност се знае, че кофеинът е стимулант, който увеличава отделянето на адреналин и кортизол.
Адреналинът може да доведе до временно увеличаване на нивата на КЗ, като стимулира разграждането на гликоген (резервна форма глюкоза) в черния дроб и мускулите.
Повишените нива на кортизол могат да доведат до инсулинова резистентност, която потенциално повишава нивата на КЗ в дългосрочен план.
Някои проучвания обаче показват, че кофеинът може да подобри инсулиновата чувствителност, като позволи на клетките да използват глюкозата по-ефективно. Това потенциално може да помогне за регулиране на нивата на КЗ при някои хора.
Така че, кофеинът повишава нивата на КЗ в някои случаи, но също така има потенциала да подобри инсулиновата чувствителност в дългосрочен план.
Здравословен ли е кофеинът за хора с диабет?
Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) поставя дневен лимит от 400 mg кофеин за здрави възрастни – приблизително 4-5 чаши кафе.
За хората с определени заболявания, като диабет , насоките на FDA са неясни.
Тъй като диабетът засяга всеки по различен начин, някои хора могат да приемат кофеин безпроблемно.
За други, безкофеиновото кафе може да се окаже по-добър избор.
Обичайно, хората с диабет могат да приемат умерено количество кофеин и да наблюдават как той влияе върху нивата на кръвната им захар.
Ако вашият лекар ви е разрешил да консумирате кофеин, трябва да имате предвид, че различните видове кофеинови напитки и храни имат различни нива на кофеин.
За тези, които се чудят дали сутрешната им чаша кафе е безвредна, вероятно е така.
Проучване от 2021 г., което разглежда ефектите на кафето върху инсулиновата резистентност и чувствителност, установи, че „продължителната консумация на кофеиново или безкофеиново кафе не влияе отрицателно на инсулиновата резистентност или чувствителност“. Изследователите добавят, че „няма нужда да се ограничава приема на кафе при (тези с диабет и предиабет) поради страх от инсулинова резистентност.“
В крайна сметка, ако искате да се насладите на чашата си кафе, пийте го черно и следете нивата на КЗ, за да видите как реагира.
Може да установите, че се нуждаете от предварителна доза инсулин, дори и да не добавяте захар или сметана.
Как влияе чаят при хората със ЗД?
Някои видове чайове могат да бъдат полезни за хора с определени метаболитни състояния. Зеленият чай например, е чай с кофеин, който осигурява много ползи, включително потенциално намаляване на общата смъртност при хората със ЗД2.
Едно петгодишно проучване, което проследява здравословното състояние над 4000 участници с диабет установи, че тези, които пият четири или повече чаши зелен чай дневно, имат 63% по-нисък процент на смъртност. Т
Това е добра новина за хората с диабет, които желаят да консумират кофеин, но се притесняват да пият кафе.
Зеленият чай има по-малко кофеин от чаша кафе, така че ако нивата на КЗ се повишават след пиене на кафе, може да го заместите с неподсладен зелен чай.
Друго проучване установява, че консумирането на чай от лайка подобрява съня и намалява стреса. Консумирането на чай от лайка 3 пъти на ден има благоприятен ефект върху инсулиновата резистентност и възпалителните маркери при ЗД 2.
Влияние на шоколада при ЗД
Шоколадът, особено черният шоколад има ниско съдържание на кофеин.
Въпреки, че е сравнително безопасен от гледна точка на приема на кофеин, трябва да се внимава за съдържанието на захар в него. Млечният шоколад съдържа по-малко кофеин и повече захар.
В черният шоколад има повече кофеин и по-малко захар. Той може да се консумира умерено -28-56 грама дневно.
За да се избегне напълно консумирането на захар е добре да се избере черен шоколад без захар.
В проучване от 2022 г. изследователите установиха, че черният шоколад без захар, подсладен със стевия, еритритол и инулин, „води до по-ниска кръвна захар в сравнение с конвенционалния тъмен шоколад при хора с диабет“.
От друга страна, друго скорошно проучване показа, че повишените нива на еритритол и някои други изкуствени подсладители са свързани с повишен риск от сърдечно-съдови инциденти. Необходими са повече изследвания дали тези подсладители са полезни или вредни за цялостното здраве.
Влияние на енергийните напитки
Енергийните напитки обичайно са с високо съдържание на кофеин и захар, което ги прави неподходящи при хора с диабет. Дори енергийните напитки без захар могат да причинят повече вреда, отколкото полза.
Проучване от 2021 г. разглежда как мишките реагират на определени енергийни напитки за период от 13 седмици. В края на проучването мишките, които са консумирали енергийни напитки без захар, са имали високи нива на глюкоза и триглицериди в кръвта и са показали признаци на инсулинова резистентност.
Изследователите заключават, че консумацията на енергийни напитки без захар може да „предизвика метаболитен синдром, по-специално инсулинова резистентност“.
Ако имате нужда от бърз източник на енергия, по-добре е да изберете по-натурален източник на кофеин като например черно кафе или чай.
Я заключение, кофеинът може да повлияе на нивата на КЗ, но проучванията относно това дали е вреден за хората с диабет за противоречиви.
Някои хора може да са в състояние да консумират стандартния дневен лимит на кофеин, други може да не понасят добре дори една чаша кафе.
За да тестват как тези продукти влияят на КЗ, хората могат да консумират малко количество, наблюдавайки нивата на КЗ преди и след това и да направят информиран избор, съобразен със здравните им цели.