Предпазва ли ни витамин Д от COVID-19?
Предпазва ли ни витамин Д от COVID-19?
Известно е, че субоптималните нива на витамин Д са свързани с повишен риск от остри инфекции на дихателната система.
Някои проучвания свързват ниското ниво на 25-хидроксивитамин Д (25(OH)D с по-тежко протичащ COVID-19. Въпреки това, данните за възможния защитен ефект на добавките с витамин Д са противоречиви.
Наскоро публикувани две големи проучвания в Обединеното кралство и в Норвегия показват, че приемът на витамин Д, както в ниска, така и във висока доза, няма ефект за предпазване от COVID-19 или остри инфекции на дихателните пътища, независимо дали човек има или няма дефицит на витамин Д.
Проучването в Обединеното кралство е проведено в периода декември 2020 г. - юни 2021 г. Обхванати са били 6200 души на възраст над 16 години, които не са приемали витамин Д.
На половината от участниците е било изследвано нивото на витамин Д, с установени ниски концентрации (< 75 nmol/L) в 83.6 %.
На тези участници е давам витамин D в ниска (800 IU/ден) или в по-висока доза (3200 IU/ден,) в продължение на 6 месеца.
На другата половина от участниците в проучването не е било изследвано ниво на витамин Д и не са приемали витамин Д.
Резултатите показват минимални разлики между групите с прием на витамин Д и без прием на витамин Д, по отношение на честотата на развитие на поне един епизод на остра инфекция на дихателната система, както и на COVID-19, потвърден с PCR в реално време.
Второто проучване (Cod Liver Oil for COVID-19 Prevention Study (CLOC)) е проведено в Норвегия, под ръководството на доктор Arne Soraas (сектор по Микробиология на Университетската болница в Осло). То има за цел да оцени дали дългогодишната традиционна консумация на масло от черен дроб на треска през зимата, като средство за предотвратяване на дефицит на витамин Д може да повлияе на развитието на Covid-19.
В проучването са обхванати 34 601 човека на средна възраст 44.9 години, които не са вземали витамин Д. На половината от участниците е бил назначен прием на 5 мл масло от черен дроб на треска, отговарящи на 400 IU витамин Д, за период 6 месеца. Останалата половина от участниците са приемали плацебо.
За разлика от първото проучване, по -голямата част от пациентите в проучването CLOC (86%) са имали достатъчни нива на витамин Д (> 50 nmol/L) в началото. Авторите съобщават, че ежедневният прием на масло от черен дроб на треска, витамин D в ниска доза, ейкозапентаенова киселина и докозахексаенова киселина, в продължение на 6 месеца по време на SARS-CoV-2 пандемията, не е намалил честотата на инфекция със SARS-CoV-2, както и на тежък COVID-19 или други остри респираторни инфекции.
„Ваксинацията все още е най-ефективният начин за защита на хората от COVID-19 и добавките с витамин Д и масло от черен дроб на треска, не трябва да бъдат предписвани на здрави хора с нормални нива на витамин Д“, отбелязва Д-р Питър Бергман, Каролинска институт, Стокхолм, Швеция.